Publikováno

Lidstvo v karanténě – R. Hradil 17.4.

Je to zvláštní, ale už několikrát se mi během psaní těchto drobných komentářů stalo, že to, co jsem napsal, se vzápětí stalo nebo potvrdilo. Včera ráno jsem uvedl, že kvůli situací vynucenému odsouvání různých vyšetření a ošetření u nás již patrně zemřelo více lidí než na covid-19, načež se za několik hodin objevila zpráva, že zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet Dušan Vančura. Měl zánět zubu, se kterým za daného stavu nešel k lékaři, došlo k sepsi organismu a následovala smrt jinak zdravého člověka. „Dušan Vančura se tak stal nepřímou obětí pandemie koronaviru,“ píše se ve zprávě. Což je ale tak trochu omyl. Stal se obětí vládních restriktivních opatření, která nemají žádné racionální opodstatnění. – Vančura jistě není jediný; lze jen doufat, že smrt těchto „nepřímých obětí pandemie“ bude přičtena na účet vládním představitelům, tedy předsedovi a místopředsedovi vlády, ministru zdravotnictví a jeho náměstkovi a také hlavní hygieničce, a že trestní oznámení, které na první čtyři uvedené bylo podáno, bude v tomto směru rozšířeno a oni se ze zavinění úmrtí těchto lidí budou zodpovídat.

A proč lidé odsouvají ošetření? Často ze strachu, aby se v nemocnici nenakazili (a v tomto případě jdou jejich následné zdravotní komplikace nebo i smrt na vrub novinářů s jejich hysterickým zpravodajstvím), mnohdy ale také prostě proto, že je lékaři vyšetřit odmítají, protože se nákazy bojí oni sami. V oblasti zubního lékařství je to dnes zcela běžný jev a neprovádějí se zákroky, při nichž hrozí uvolnění „aerosolu“ ošetřovaného do ovzduší – což je ovšem skoro každý zákrok, protože v ústech zkrátka máme sliny… A tak lidé přecházejí nemoci, odkládají vyšetření problémů, neléčí se a takové zprávy, jako byla ta včerejší o Dušanu Vančurovi, se bezpochyby budou množit.

Na druhou stranu se ovšem dá očekávat, že ani současné vynucené používání neprodyšných oděvů a masek zdravotnickým personálem, které obrovsky zatěžuje celý metabolismus těchto lidí – jen si zkuste pracovat osm hodin ve skafandru… – nezůstane bez následků na jejich zdraví. Kéž jsou tyto následky co nejmenší.

*

S otázkou, jak je možné, že člověk něco napíše, a ono se to vzápětí stane (kterou v této chvíli ponechám bez odpovědi), souvisí i další otázka, a sice proč člověk vůbec takovéto komentáře píše. Jestliže v těchto komentářích opakovaně stavím proti sobě takzvaný „holý život“ na jedné straně a lidskou svobodu na straně druhé, tedy člověka jako vyšší zvíře, pro něž je vše jiné než „holý život“ pouhou (slovy Orko Váchy) „šlehačkou“, a člověka jako společenskou a primárně duchovní bytost, pak to dělám i přesto, že vím, že většinová společnost to takto nevnímá a že „holý život“ je jí přednější než lidská svoboda a důstojnost. Dělám to, přestože se nedomnívám a neočekávám, že se tím něco zásadního změní, že se lidé „obrátí“ a „prozřou“. A jistě to tak mají i Doležal, Benyovszky, Zima, Tomský a další lidé, které jsme tu citovali: píší, upozorňují, apelují, protože nemohou jinak – protože vědí, že musí. Že je třeba vyjádřit tyto skutečnosti, formulovat je a vložit do obecného informačního pole společnosti a lidstva, aby mohly působit. Vědí – nebo tuší – že slovo má moc uvádět věci do pohybu, umožnit jim manifestovat se. Že formulovaná myšlenka má jinou sílu než nezformulovaná. Proto píší, bez ohledu na to, kolik lidí s nimi bude souhlasit nebo kolik lidí si napsané vůbec přečte.

Jestliže píši „informační pole“, pak je to výraz, který volím tak, aby byl srozumitelný pro běžného člověka, řekněme pro „ajťáka“. Ve skutečnosti to ale není žádné (fyzikální) pole, nýbrž jsou to andělé, kteří si naše myšlenky předávají, takže, slovy Goethovými, „z ruky v ruku plují“. To, co myslíme a co formulujeme, si pak andělé mohou předávat a přinášet k dalším lidem, a vytvářet tím ono pomyslné „informační pole“. – Proto píšeme, ať už to čtete, nebo nečtete…

*

Brazilský prezident Jair Bolsonaro včera zbavil úřadu ministra zdravotnictví, který byl zastáncem restriktivních opatření, tedy omezení pohybu osob a zavedení „sociální distance“, zatímco Bolsonaro nehodlá nebezpečí nemoci covid-19 zveličovat (naši zpravodajci to formulují tak, že Bolsonaro „pandemii zlehčuje“) a primární je podle něj udržet zdravou ekonomiku.

Uvidíme, komu dají dějiny za pravdu, zda Bolsonarovi, nebo bývalému brazilskému ministru zdravotnictví. Já jsem přesvědčen, že Bolsonaro bude zpětně hodnocen jako osvícenější z obou. A koneckonců i jako osvícenější než náš prezident, který opustiv tu a tam svou skrýš, vypustí jen nějaký ten svůj jed, aby zase zmizel v ústraní…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *